Fotoodmładzanie technologią ĒLOS

Zabieg fotoodmładzania wykonywany jest urządzeniem wykonanym w technologii ELOS. Łączy ona energię elektryczną (prąd wysokiej częstotliwości RF) z energią optyczną, tworząc system oferujący większe bezpieczeństwo, efektywność i komfort, w szerokim zakresie zastosowań. Technologia ELOS klinicznie sprawdzona, posiada wszystkie niezbędne certyfikaty m.in. CE, FDA respektowane na całym świecie oraz jako jedyna spośród dostępnych na świecie ma wbudowany mechanizm ciągłego monitorowania temperatury skóry z automatycznym przerywaniem impulsu po osiągnięciu niebezpiecznego poziomu, co eliminuje możliwość przegrzania lub poparzenia. Dzięki systemowi chłodzenia kontaktowego wbudowanemu w aplikator oraz dodatkowemu urządzeniu chłodzącemu zabieg jest również bardziej komfortowy i mniej bolesny.

Proces fototermolizy

Zabieg fotoodmładzania wykonywany jest nowoczesnym urządzeniem e-Max, w którym energia świetlna jest selektywnie pochłaniana przez czerwony barwnik krwi, tj. hemoglobinę w poszerzonych naczyniach krwionośnych oraz barwnik skóry, tj. melaninę i zamieniana na energię cieplną, która termicznie niszczy naczynia krwionośne i zmiany barwnikowe. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, krew koaguluje i niszczy ścianę naczynia, które po pewnym czasie jest usuwane przez organizm Zmiana barwnikowa natomiast ulega ściemnieniu a następnie stopniowemu złuszczeniu i zanikowi. Proces ten nazywamy selektywną fototermolizą, w której oddziaływanie światła na tkankę zależy od użytej energii, długości fali świetlnej, a także czasu naświetlania. Oprócz eliminacji zmian naczyniowych i pigmentowych efektem zabiegu jest również poprawa struktury skóry (wygładzenie drobnych zmarszczek, nierówności, zwężenie porów skórnych), a więc odzyskanie przez skórę młodszego i zdrowszego wyglądu.

Przygotowanie do zabiegu

Skóra poddawana zabiegowi fotoodmładzania powinna być czysta,
bez żadnych preparatów, substancji zapachowych czy kremów. Skóra nie może być również opalona ani posmarowana kremami brązującymi czy samoopalaczem. Przynajmniej przez 4 tygodnie przed zabiegiem należy chronić skórę przed promieniowaniem UV stosując wysoką fotoprotekcję.

Wskazania

Zabieg fotoodmładzania jest szczególnie zalecany ze względów estetycznych u kobiet oraz mężczyzn w przypadku obecności rumienia, naczyniaków płaskich, rubinowych oraz jamistych, rozszerzonych naczynek na twarzy, szyi i dekolcie – teleangiektazji. Zabieg ten stosowany jest także w przypadku obecności zmian pigmentowych, takich jak: piegi, plamy starcze, plamy soczewicowate posłoneczne, melasma, przebarwienia pozapalne, potrądzikowe i po zmianach skórnych. Wskazaniem do zabiegu są również hiperpigmentacja, drobne zmarszczki i bruzdy, rozszerzone pory, utrata jędrności i elastyczności skóry oraz fotostarzenie.

Efekty zabiegu

Pacjent w trakcie zabiegu może odczuwać lekki dyskomfort w postaci pieczenia, mrowienia i szczypania. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta i silnie rozgrzana. Następuje również ściemnienie plam barwnikowych i powstają niewielkie strupki. Objawy te ustępują w ciągu 3-7 dni, kiedy dochodzi do złuszczenia się naskórka, a zarazem eliminacji przebarwienia. Najlepsze efekty uzyskuje po serii od 3 do 5 zabiegów w odstępach co 3-8 tygodni. Na rezultaty zabiegu należy poczekać minimum dwa tygodnie, natomiast już po pierwszym zabiegu widoczne są spektakularne efekty. Kilka dni po wykonanym zabiegu należy unikać przegrzania skóry, czyli zrezygnować z gorącej kąpieli, intensywnego wysiłku fizycznego, masażu czy sauny. Przez kilka dni po zabiegu nie wolno stosować na skórę środków drażniących wysuszających. Skórę należy nawilżać oraz można stosować preparaty łagodzące z pantenolem i alantoiną. Przez 6 tygodni po zabiegu konieczna jest ochrona skóry przed mrozem, wilgocią oraz promieniowaniem UV (słońce, solarium). Pacjent powinien używać filtrów przeciwsłonecznych o wartości SPF co najmniej 30, a najlepiej 50.

Przeciwwskazania

– Fotoalergie i uczulenie na światło lub słońce
– Zażywanie Accutanu w ciągu ostatnich 6 miesięcy – lek stos. do leczenia trądziku
– Ciąża
– Epilepsja
– Nietypowe brodawki, nowotwory
– Wszczepiony stymulator lub defibrylator serca
– Opalenizna lub nietypowe lub nie zdiagnozowane zaburzenia pigmentacji
– Choroby skóry ( wrzód, łuszczyca, egzema, wysypka, infekcja)
– Przyjmowanie leków oraz ziół powodujących nadwrażliwość na światło
– Bliznowiec w wywiadzie
– Nieuregulowana cukrzyca, bielactwo
– Wykonany peeling chemiczny lub wypełniaczy w ciągu ostatnich 2 tygodni
– Dermabrazja laserowa wykonana w ciągu ostatnich 3 miesięcy
– Zarzywanie leków rozrzedzających krew w ciągu 2 ostatnich tygodni